- Hoşgeldiniz

Kobi Dünyası Kobiler Kobi Kredileri Kobi Bankaları

Sitemizde Toplam 67 Firma, 27 Haber, 18 Ürün ve 13 İlan Bulunuyor.

Alexa Nedir? Alexa Sanıldığı Kadar Önemli Mi?

Ana Sayfa » Genel » Alexa Nedir? Alexa Sanıldığı Kadar Önemli Mi?

 

Alexa Nedir?

1996 yılının Nisan ayında San Francisco merkezli kurulmuş olan bir internet şirketidir. Bu şirket dünya üzerindeki bütün web sitelerinin trafikleriyle ilgili verileri toplayarak, bu verileri belirli süzgeçlerden geçirdikten sonra web sitelerini belirli bir sıralamaya sokar. Bizim ilgilendiğimiz kısımda tam olarak bu sıralamadır işte.

Web Sitelerinin Trafikleriyle İlgili Veriler Nasıl Toplanıyor?

Daha önceden tarayıcıya yüklenen Alexa Toolbar sayesinde bu veriler Alexa’ya gönderiliyordu. Fakat günümüzde toolbar yüklemeye gerek kalmadan ufak bir eklenti ile verileri Alexa’ya gönderiliyor.

Alexa’ya Gönderilen Veriler Ne Gibi Süzgeçlerden Geçiyor?

Herkesin yanıldığı bir nokta var. Alexa kesinlikle hite veya pageranka doğru orantılı değildir. Alexa kendinden başka diğer bütün değerlerden bağımsızdır. Hit ile alakasız olmasının sebebi de eğer sitenize 1000 ziyaretçi geliyor ve bu ziyaretçilerin hiçbirinde eklenti yüklü değilse Alexa verileri alamayacağı için hiçbir işe yaramaz.

Alexa’nın kriterlerinden en önemli ikisi şunlardır; sitede geçirilen ortalama süre ve sayfa görüntüleme sayısı. Sayfa görüntüleme sayısında kastım ziyaretçilerin site üzerinde farklı sayfaları da ziyaret etmesidir. Alexa bu iki kriteri ana kriterler olarak baz alır.
Alexa Sanıldığı Kadar Önemli Mi?

Asıl can alıcı soruya geldik. Evet, Alexa önemli. Ama; eğer ki sitenizin Alexa değeri dünya genelinde 100,000 civarlarında ise Alexa’ya önemli diyebiliriz. Yoksa 725,415’lik bir değerin hiçbir önemi yok. Sadece basit bir sıralama olarak bakabilirsiniz.

Aslında Alexa’yı önemli kılan asıl etken reklam verenler. Eğer sitenizin Alexa değeri 100,000 altında ise pagerankta en az 2 ise aylık en az 30 liradan 10 reklam alsanız 300 lira geliriniz olur. Alexa’nın sıralama dışında tek önemli olduğu nokta bu.

Forumlara bununla ilgili günlük onlarca konu açılıyor. Başlıklar aşağı yukarı şöyle; bir günde 10 milyon sıra atladım. Sıralamasına bakıyorum 1 milyon küsürde. Arkadaşlar bu sandığınız kadar zor veya işe yarar bir şey değil. Yeni bir site açıp eğer Alexa eklentisini de tarayıcınıza yüklediyseniz birkaç günde 1 milyon altına inebilirsiniz zaten. Hatta ben 1 hafta içerisinde yeni bir blog kurup 200,000’leri görmüştüm. Sadece biraz kafayı çalıştırmak gerekli.

Alexa hakkında kafalardaki belli başlı soru işaretlerini elimden geldiğince gidermeye çalıştım. Eğer sizin de bu konu hakkında sormak istedikleriniz veya eklemek istedikleriniz varsa yorum atabilirsiniz.

alexa

01 Şubat 2015 tarihinde eklenmiş ve 1.051 kez okunmuş.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :