- Hoşgeldiniz

Kobi Dünyası Kobiler Kobi Kredileri Kobi Bankaları

Sitemizde Toplam 67 Firma, 27 Haber, 18 Ürün ve 13 İlan Bulunuyor.

2017 yılında KOBİ’lere 1.1 milyar lira destek

Ana Sayfa » Haberler » 2017 yılında KOBİ’lere 1.1 milyar lira destek

Gelecek yıl için ihracatçıya olan desteğin üç kat artırıldığına vurgu yapan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, KOBİ’lere de 2017 yılında 1.1 milyar liralık destek sağlayacaklarına dikkat çekti.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, 2017 yılı için özellikle ihracatçıya olan desteğin üç kat arttığını belirterek, 2016’da 1 milyar lira ödenek verilmişken, 2017’de bu tutarın 3 milyar liraya çıkarıldığını söyledi. Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelere (KOBİ) verilecek desteğin de artırıldığını vurgulayan Bakan Elvan, 2017 yılında 1.1 milyar liralık KOBİ desteği sağlayacaklarına da dikkat çekti.

AR-GE PROJELERİ ÖNEMLİ

Bakan Elvan, 2017 yılında özel kesim yatırımlarına öncelik verileceğine dikkati çekerek, “2017 yılı Türkiye için iyi bir yıl olacak. Özel kesim yatırımları motor işlevi yürütüyor. Kamu-özel kesim işbirliği projelerinde de ciddi başarı söz konusu. Avrasya Tüneli’nin aralıkta açılışını gerçekleştireceğiz. Çanakkale Köprüsü ile ilgili süreci tamamladık, tüm yasal prosedürler tamamlandı. 2017’de yüzde 4,4’lük büyüme Türkiye için makul bir büyüme rakamı. Çok detaylı, teknik düzeyde yapılan simülasyonlar neticesinde ortaya çıkan bir rakam” dedi. Elvan, özellikle Ar-Ge projelerine 2017’de daha fazla destek vereceklerini ifade eden Elvan, 3 temel alan üzerine yoğunlaşacaklarını, biyoteknoloji, nanoteknoloji ve bilgi teknolojilerini kullanarak sektörlerin daha verimli bir yapıya bürüneceğine inandıklarını söyledi. Elvan, bu kapsamda, üniversitelere, TÜBİTAK ve diğer Ar-Ge kuruluşlarına ciddi destekler vereceklerini bildirdi.

‘Paket program’ teşvik

23 ili kapsayan Doğu ve Güneydoğu İlleri Cazibe Merkezleri Programı’na da değinen Bakan Elvan, bu programın diğer teşvik sistemlerinden farklı olarak bir paket program olduğunu aktardı. Elvan, “Makine teçhizatta verilen yüzde 0 faizli kredi 7 yıl vadeli olacak, ilk 2 yıl ödemesiz olacak, yerli makine teçhizat kullanılırsa 7 yıllık ödeme süresi 10 yıla çıkarılacak”  ifadelerini kullandı.

Verimlilik artırılmalı

Kalkınma Bakanı Elvan, “2017’de özel kesim yatırımlarına kamu yatırımlarıyla destek vererek verimliliğe katkı sağlayacağız. Verimlilik artışını sağlayamazsınız rekabet gücünüzü artırmış olmazsınız. Buna yönelik de ciddi tedbirler aldık” ifadelerini kullandı. Kaynak aksam.com.tr

ilan4

08 Temmuz 2017 tarihinde eklenmiş ve 3.384 kez okunmuş.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :